GDAŃSK DROGA KRÓLEWSKA
ZWIEDZANIE

Gdańsk Droga Królewska zwiedzanie

Droga królewska w Gdańsku to najczęściej odwiedzana część Gdańska. Dużo osób nazywa to Starówką Gdańską, ale Stare Miasto, to inna dzielnica Gdańska, która choć urokliwa, to jest mniej interesująca dla turystów. Także goście mówiąc Starówka w Gdańsku, najczęściej myślą o Głównym Mieście, gdzie znajduję się Droga Królewska. 

 

Prowadzi od Bramy Wyżynnej do Bramy Zielonej położonej nad Motławą. Swoją nazwę zawdzięcza faktowi, że drogę tę pokonywali polscy królowie w czasie swych wizyt w Gdańsku.

Zlota Brama w Gdańsku
Zlota Brama w Gdańsku

Naszą wędrówkę zaczynamy przy Bramie Wyżynnej, przechodzimy przez Katownię i Wieżę Więzienną, tu kiedyś mieściło się Muzeum Bursztynu. Następnie podziwiamy wspaniałą Złotą Bramę, wybudowaną na wzór łuku triumfalnego. Przyglądamy się także Dworowi Bractwa Św. Jerzego. Wchodzimy na ulicę Długą, aby zachwycać się bogato zdobionymi kamienicami gdańskich kupców. Zatrzymujemy się przed Domem Uphagena, gdzie obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Przechodzimy na Długi Targ i podziwiamy Ratusz Głównego Miasta, a także jeden z symboli Gdańska – Fontannę Neptuna. Warty zwiedzenia od środka jest Dwór Artusa w Gdańsku. To tutaj obecnie przyjmowane są głowy państw odwiedzające Gdańsk. Przechodzimy pod Złotą Kamienicę i udajemy się do Zielonej Bramy. Tu droga królewska w Gdańsku oficjalnie się kończy.

Wielki Piec, Dwór Artusa w Gdańsku, Ania Anna Kotula
Wielki Piec, Dwór Artusa w Gdańsku, Ania Anna Kotula

Obiekty warte zobaczenia poza Droga Królewską

Gorąco zachęcam, aby pójść trochę dalej i zobaczyć inne pobliskie atrakcje Gdańska. Przespacerujemy się po Długim Pobrzeżu, zobaczymy zabytkowy Żuraw Gdański, niegdyś największy dźwig portowy Europy. Przespacerujemy się ulicą Mariacką, gdzie został nakręcony niejeden polski film. Wejdziemy do największego ceglanego gotyckiego kościoła na świecie Bazyliki Mariackiej. Naszą wyprawę zakończymy, podziwiając przepiękną fasadę manierystycznej Wielkiej Zbrojowni. Jeżeli starczy nam sił, możemy także wybrać się do Wielkiego Młyna zbudowanego przez Krzyżaków oraz obejrzeć Ratusz Starego Miasta, gdzie rajcą był znany gdański astronom i browarnik, Jan Heweliusz. W kościele świętej Katarzyny możemy wejść do podziemi i zobaczyć małą odkrywkę archeologiczną prastarego cmentarza.

Przejście Drogą Królewską zajmuję ok 2 godziny.

Do trasy Gdańsk Droga Królewska zwiedzanie  można dołączyć trasę Trójmiasto – wycieczka jednodniowa.

Zuraw w Gdansku nad Motławą
Zuraw w Gdansku nad Motławą

Ceny biletów wstępu na trasie Gdańsk Droga Królewska zwiedzanie (sprawdzane ostanio – wrzesień 2022):

 

Bazylika Mariacka w Gdańsku cennik: bezpłatnie przez cały rok. Bilet normalny na wieżę widokową – 14 zł, ulgowy 7 zł

Dwór Artusa cennik: bilet normalny – 16 zł, bilet ulgowy – 12 zł

Ratusz-Głownego-Miasta-Gdansk-Ania-Anna-Kotula-przewodnik-po-Gdansku
Warto połączyć zwiedzanie Drogi Królewskiej w Gdańsku z innymi wycieczkami