TĘŻNIA SOPOCKA

HOME / TĘŻNIA SOPOCKA

Teznia-w-Sopocie-na-zdjeciu-Ania-Anna-Kotula-z-Tour-Guide-Service-Gdansk
Tężnia-w-Sopocie-na-zdjęciu-Ania-Anna-Kotula-z-Tour-Guide-Service-Gdańsk
Mało kto wie, że od czerwca 2018 roku w Sopocie mamy tężnię solankową. Tężnia to budowla z drewna i gałęzi tarniny, pierwsze powstały, aby uzyskać sól kuchenną. Dziś służą głownie do celów leczniczych. Szczególnie w słoneczne i wietrzne dni spływająca woda obijając się o gałązki tarniny wzmacnia działanie lecznicze solanki.
 
Nasza tężnia sopocka znajduje się na terenie Ośrodka Żeglarskiego Sopot 34, przy ul. Bitwy pod Płowcami 55 i  jest ogólnodostępna i bezpłatna. Konstrukcja ma 4 metry wysokości i średnicę 2,5 metra, naokoło znajdują się drewniane ławki. Co najważniejsze solanka pochodzi z pobliskiego Zdroju św. Wojciecha odkrytego w roku 1973 a udostępnionego dopiero w 1997. Woda tłoczona jest ze zdroju (którego ujęcie znajduję się ok 50 metrów dalej) i przechowywana w zbiorniku o pojemności 2.000 litrów. Parująca woda jest regularnie napełniana nową.  Solanka sopocka jest bromkowo – jodowa, inhalacje stosuje się w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń m.in. górnych dróg oddechowych i  zapalenia zatok. W upalne dni tężnia sopocka daje przyjemne odczucie chłodu.
  
Jacuzzi z solanka ze Zdroju sw Wojciecha na terenie osrodka Sopot 34
Jacuzzi z solanką ze Zdroju św. Wojciecha na terenie ośrodka Sopot 34
Na terenie Ośrodka Żeglarskiego Sopot 34 znajdują się także dwa baseny jacuzzi wykorzystujące tę samą solankę, te jednak są dodatkowo płatne, ale bardzo polecane tym bardziej, że położone są nietypowo, bo na świeżym powietrzu. Jedno jacuzzi ma wodę ciepłą, a drugie lodowatą. W tak zwanym Garden Spa znajduje się także sauna.
 
Do tężni dojdziemy zarówno od ulicy ul. Bitwy pod Płowcami 55 jak i od strony plaży wejście Sopot 34 ( to stąd pochodzi nazwa ośrodka Sopot 34). Na poniższej mapie strzałkami zaznaczyłam dojście  z obu kierunków.
 
Do tężni sopockiej można przyjechać w czasie wycieczki Trójmiasto Wycieczka Jednodniowa
 
teznia w Sopocie jak dojechac
tężnia w Sopocie jak dojechać