Ołtarz-Bursztynowy-Kościół-św.-Brygidy-w-Gdańsku
Ołtarz-Bursztynowy-Kościół-św.-Brygidy-w-Gdańsku
Ostatnia aktualizacja 22 listopada 2020

Kościół św. Brygidy w Gdańsku

 

Historia kościoła sięga XIV wieku. To tu w kaplicy pokutnic na 2 tygodnie złożono ciało Brygidy Szwedzkiej. Zapoczątkowany kult tej późniejszej świętej doprowadził do sprowadzenia zakonu Brygidek do Gdańska i budowy kościoła.
O kościele zrobiło się ponownie głośno w czasie strajków w ówczesnej Stoczni im. Lenina, obecnie Stoczni Gdańskiej. To proboszcz parafii Św. Brygidy odprawiał msze w czasie strajków. Na plebanii kościoła opozycja Solidarności spotykała się z gośćmi z zagranicy. Gościli tu m.in. Margaret Thatcher, Ronald Reagan, George Bush, Richard von Weizsäcker czy też François Mitterrand.
Obecne wyposażenie kościoła jest bardzo surowe i dobitnie pokazuje skomplikowaną historię Polski, w szczególności tę powojenną. Jest tu pomnik przedstawiający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki oraz tablica poświęcona zbrodni katyńskiej.
Obecnie w kościele konstruowany jest ołtarz bursztynowy. Po ukończeniu będzie on większy od słynnej bursztynowej komnaty, także zrobionej przez gdańskich mistrzów.
Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku pokazującego gotowe elementy bursztynowego ołtarza:
Obiekt znajduje się na trasie Gdańsk – Trasa Solidarności

 

Kościoł św. Brygidy w Gdańsku bilety wstępu:

 

bilet normalny 4 zł
Za okazaniem karty mieszkańca miasta Gdańsk – wstęp wolny

 

Zwiedzanie kościoła św. Brygidy w Gdańsku:

 

Dzień powszedni: od 10:00 do 18:30
NIEDZIELA:  od 13:30 do 18:30